איך לשלם פחות ולהרוויח יותר ב ppc ?

כמעט כל מי שמתחיל את דרכו בppc   יודע שהתחום כיום הוא כבר לא פשוט כמו פעם, התחרות על כל מילת חיפוש היא עצומה ולכן המחירים עולים וגבוהים מה שמקשה להגיע לריווחיות בהתחלה, כמו כן בשנה האחרונה גוגל מערימה קשיים על המפרסמים שמקשים בעיקר על משווקי השותפים, עקב כך הרבה משווקי שותפים מתיאשים מהר ופורשים מפרסום ppc בגוגל ועוברים לדרכים אחרות  (שלרוב יותר מורכבות ולוקחות יותר זמן) לפרסם.

מנגד ישנם הרבה מאוד אפיליאטים שרובם בעלי ניסיון רב בתחום שדווקא בזמן האחרון מרוויחים יותר ויותר מ ppc  ושעדיין רוב הפעילות שלהם אם לא כולה מתרחשת בגוגל, הסיבה לכך שעקב התחרות והמגבלות- המשווקים נאלצים לחשוב על דרכים יותר יצירתיות לפרסם ולהתייעל  ולא לעבוד בצורה טכנית כמו פעם (או עם תוכנות שעושות את העבודה אוטומטית כגון ppcbully),בסופו של דבר היצירתיות גורמת להורדת מחיריי הקליקים ולהעלאת הרווחים.

אז איך הם עושים את זה? מה הסוד של "התותחים"  בתחום?

מה גורם למשווקים להגדיל את ריווחיהם בתחום בעוד אחרים ממשיכים להפסיד?  אחד הסודות של המשווקים המצליחים הוא התשלום הנמוך יחסית שהם משלמים על קליק, וזאת ע"י בניית קמפיין ותכנונו החל מבחירת המוצר ועד בחירת המילים כך שהמחיר שישלמו עבור הקליקים יהיה נמוך יחסית והתחרות תהיה נמוכה יותר,  בפוסט הזה אסביר איך הם עושים זאת ועל הצורת העבודה היחידה שאני מכיר כרגע על מנת להצליח באמת בppc ולשרוד את השינויים בתחום. 

ראשית נסביר מהי נישה,נישה היא תחום ספציפי שבו אתם כמשווקים צריכים להתמקד כשאתם מחליטים לשווק מוצר חדש, אתם צריכים לחפש קבוצה של לקוחות פוטנציאלים שאליהם המוצר יהיה רלוונטי, לדוגמא אם החלטתם לשווק מוצר בתחום המדיטציה, חפשו קבוצה יותר ממוקדת שבה סביר להניח שהתחרות תהיה יותר נמוכה ושעליה תוכלו "להשתלט" לדוגמא "מדיציה באמצעות לחיצות על נקודות בגוף" עליכם לוודא כמובן שיש קהל לנישה הזאת וזאת ע"י בדיקה שאכן אנשים מחפשים את הנישה הזאת במנועי החיפוש (מחקר מילים).

נניח לדוגמא כי הנישה שלכם היא מוצרים טיבעים להורדה במשקל, מצאתם מוצר טיבעי להרזיה שנראה לכם יעיל וריווחי,הכנתם פרסומת מושכת שתוביל לעמוד נחיתה מוכר של המוצר (או שהכנתם לבד עמוד כזה..)כעת אתם מתכננים את הקמפיין עבור המוצר וצריכים לבחור עבור אילו מילות חיפוש-תופיע המודעה שלכם, וכמה תשלמו עבור כל מילת חיפוש.

לפני 4-5 שנים- כאשר שיווק שותפים היה בחיתוליו מתכנן הקמפיין היה בוחר בוודאי את המילים שקשורות להרזיה: "דייאטה"  "הורדה במשקל"  "איך להרזות" וכו' אלו מילים וביטויים שמחופשים אלפי פעמים ביום, כך שיש  לבעל המודעה קהל גדול מאוד שהמוצר שלו יכול להיות רלוונטי עבורו, מתוך אלפי גולשים שהקלידו את מילות החיפוש הנ"ל  וודאי יהיו כמה שיתענינו במוצר ויירכשו אותו. כלומר האסטרטגיה היתה לבחור מילים שכמה שיותר אנשים מחפשים אותם במנועי החיפוש-ביום, ושרלוונטים כמובן למוצר אותו אנו מוכרים.

במהלך השנים התחרות גדלה, נוספו עוד ועוד מוצרים שמיועדים להרזיה במשקל וכיום יש כבר אלפי ואף עשרות אלפי מוצרים המיועדים למטרה זו, לכן עם הזמן וככל שיותר משווקי שותפים נכנסו לתמונה ויותר אנשים התחילו להיות אפיליאטים (משווקי שותפים) התחרות סביב מילות החיפוש הפופלאריות- גדלה!  כתוצאה מכך המחיר לקליק עבור מילה "רחבה" כמו למשל "דיאטה"  עלה במאות אחוזים במהלך השנים מה שכמובן פוגע בריוחיות המשווקים, הסיכוי לאפיליאט להכניס את המודעה שלו לדף התוצאות הראשון (ולהישאר ריווחי) קטן מאוד אלא אם כן יש לו מוצר מעולה עם רווח ענק על כל יחידה (ועם אחוזי המרה גבוהים מאוד) והרבה וותק בתחום כך שמנוע החיפוש מכיר את המודעות שלו ולכן גובה מחיר נמוך יותר על קליק ביחס למקום (לדוג דירוג גבוה בגוגל).

כתוצאה מהמצב הנ"ל עם הזמן עברו המשווקים למילות חיפוש יותר מוגדרות, כלומר פניה אל הנישה הספציפית שלה שייך המוצר, בדוגמא שלנו : "הרזיה בדרך טבעית"  "צמחים להרזיה" "תמיסה ביתית להרזיה" וכו.. ברור שהתחרות על הביטויים האלו קטנה יותר מה שמקטין את המחירים..  עם הזמן גם בנישות ספציפיות התחרות גדלה, מיום ליום מצטרפים עוד מאוד משווקים ברחבי העולם ונוספים מוצרים חדשים בכל הקטגוריות כך שהיום ובשנים הקרובות גם התמקדות בנישה לא תספיק כדי להגיע לרווחיות מקסימלית..

לפני שנראה איך כדאי לעשות זאת היום בואו נוודא כי אנו מבינים מדוע ואיך התחרות וה"עומס" על כל מילת חיפוש –עלולים לפגוע לנו בקמפיין:

 

* מחיר-  ככל שישנם יותר משווקים שרוצים שהמודעה שלהם תופיע עבור מילת חיפוש ספציפית (כלומר יותר משווקים  ב"מכרז" על כל מילת חיפוש) ברור שהעלות לקליק שאנו נשלם למנוע החיפוש—גבוה יותר,  הגידול בעלות משפיע מאוד על ריווחיות הקמפיין שלנו, ההבדל בין 30 סנט לקליק ובין 50 סנט הוא משמעותי מאוד ויכול להיות קריטי להצלחת הקמפיין.

 

* תחרות מול "כרישים"  – ככל שמילת החיפוש יותר רחבה (כמו "דייאטה")  התחרות עליה גבוהה יותר, מי שיכול להופיע בעמוד הראשון של התוצאות ועדיין להיות ריווחי אלו רק השווקים הותיקים והמוצלחים= "הכרישים"  שהוותק שיש לקמפינים שלהם משפיע על הדירוג שלהם ע"י מנוע החיפוש –מה שמוזיל את העלויות שלהם לקליק ביחס למודעה וקמפיין חדשים, כמו כן ה"כרישים" בדרך כלל מחזיקים במוצרים החזקים בשוק שאיתם אפשר להיות ריווחי גם בעלויות גבוהות לקליק—מה שלרוב המשווקים ובטח החדשים (שנה ,שנתים נחשב חדש..) זה לא כך.

 

*הגבלות של מנוע החיפוש- גוגל לדוגמא לרוב לא מאפשר הצגה של שני מודעות שמובילות לאותו האתר-עבור מילת חיפוש אחת,.מאחר שהתחרות כיום גבוהה ישנם כמה וכמה משווקים שמוכרים את אותו המוצר (ניתן לראות בקליקבנק-  שלעתים ישנם עשרות משווקים עבור מוצר וירטואלי בודד) ולכן סביר להניח שמילות החיפוש שלהם יחפפו לעיתים, מצב זה יגרום לכך שהמודעה שלנו לא תוצג בגוגל אם ישנה מודעה אחרת שמובילה לאותו דף הנחיתה בחיפוש נתון (אלא אם כן נשלם עבור קליק הרבה מאוד כסף כך ששלנו תוצג ואז המודעות האחרות לא..). זוהי אחת הסיבות לכך שהרבה אפיליאטים טורחים ובונים עמוד נחיתה משלהם, קונים דומיין משלהם ושטח אחסון כך שהמודעה תופנה ל"אתר" שלהם ומשם הגולש יופנה לדף המכירה המקורי של המוצר-מה שדורש השקעה גבוהה יותר  משמעותית בזמן ובכסף. (ברור שבניית דפי נחיתה משלכם יכולה לתרום הרבה ולהגדלת אפקטיביות הקמפיין, אך לא תמיד יש בכך צורך..על כך בפוסט נפרד).

בקיצור המצב כיום לא פשוט, התחרות גבוהה גם בנישות יותר ממוקדות וספציפיות, העלויות גדולות  ולמי שחדש בתחום קשה מאוד להשתלב ולהתחיל להיות ריווחי במהירות יחסית.

אז מה עושים?? 

כפי שכתבתי ואכתוב עוד בבלוג- מי שרוצה להרוויח טוב בשנים הקרובות  חייב לחשוב אחרת , לא לעבוד לפי הספר אלא לפתח את צורות העבודה, צאו מהמסגרת!! ,רק מי שישכלל את שיטות העבודה שלו ויהיה מקורי יצליח באמת להוביל בתחום ולגרוף רווחים גבוהים מאוד.

במקרה שלנו הסוד הוא להתמקד בנישות צרות יותר, כבר ראינו שבבחירת מוצר נתמקד בנישה ספציפית אך עדיין ריוחית, כלומר לא מוצר דייאטה רגיל אלא דייאטה ספציפית יותר-בדוגמא שלנו :תרכובת טיבעית להרזיה שכל אחד יכול להכין בבית, כלומר אנו בנישה צרה יותר של "מוצרים טיבעים להרזיה",  עכשיו כשנבוא לבנות את הקמפיין שלנו נחפש מילות חיפוש ששיכות לנישות עוד יותר צרות, כך שהתחרות בהן תהיה יותר קטנה וכך גם המחיר שלהן.

לדוגמא' בואו נחשוב על אדם שאותו המוצר שלנו יכול לעניין, תנסו להכנס לראש של בן אדם כזה ולנחש אילו מילות חיפוש הוא יכול לחפש במנוע החיפוש, אז נכון "מוצר להרזיה" זאת אופציה אבל כבר הבנו שהתחרות כאן גבוהה יחסית, בואו נחשוב על ביטוי יותר מצומצם שבו התחרות תהיה יותר קטנה, לדוגמא  אנשים שמחפשים לרזות ושמעו כבר על תוכניות הרזיה שונות וכעת הם רוצים לברר עליהן פרטים ברשת כגון "מרזי מורית" "תה טיבטי" , מצד אחד מי שיקליד את מילות החיפוש האלו ברור שמתעניין בהורדה במשקל ולכן המוצר שלנו יכול לעניין אותו, מצד שני סביר להניח כי התחרות עבור המילים הללו קטנה מאוד (סביר להניח שחוץ מהחברות הנ"ל לא יהיו עוד מפרסמים במילים הללו) מה שיוזיל משמעותית  את המחיר לקליק.

 באופן דומה נוכל להציג את המוצר שלנו עבור מילות חיפוש שהן שמות של תוכניות כושר במכוני כושר, מאמני כושר אישים, יעוץ דיאטטי וכו.

בקיצור המטרה שלנו היא לבחור מוצר בנישה צרה וקטנה יחסית , ולפרסם אותו עבור מילות חיפוש ששיכות לנישות ספציפיות יותר—לרדת נישה אחת למטה.. ברור שככל שמילות החיפוש שיכות לנישה צרה יותר כך גם מספר הפעמים שיחפשו אותם-קטן יותר, אך הסוד הוא לבחור הרבה נישות צרות כך שסה"כ הפעמים שמילה ששייכת לאחת מהנישות- תחופש-יגדל..

להלן כמה דוגמאות שמצאתי ברשת לחשיבה הנ"ל בפרסום מודעות ppc בגוגל:

עבור מילת החיפוש "לימודים באוניברסיטה" פרסמה אחת החברות שמתעסקת בשיווק רישתי מודעה תחת כותרת "סטודנטים מחפשים הכנסה נוספת" – כנראה בהנחה שסטודנטים הם ציבור שיחסית לחוצים בכסף ותוכנית לכנסה נוספת תוכל לעניין אותם.

לימוד נגינה מהבית- תוצג מודעה של לימוד אנגלית מהבית—התאמה לאנשים שאוהבים ללמוד דרך הרשת..

מי שיחפש iped   יקבל תוצאות של גאדג'טים רבים ומשונים, כנראה מהערכה שהמקליד אוהב טכנולוגיות חדשות למינהן.

מקווה שקלטתם את הרעיון כי ככל שהזמן יעבור יהיה קשה למכור בצורה השגרתית בלי להיות יצירתי יותר, כמו שלפני 10 שנים על מנת לפרסם מעדן חלב היה מספיק לפרסם מודעה בעיתון שמפרטת את יתרון המעדן, מס שנים לאחר מכן נדרשה פרסומת בטלויזיה, עם הזמן היצירתיות של הפרסומות גדלו וכיום בשביל קמפיין טוב צריכים לצלם סרטון בחו"ל עם שחקנים מוכרים, עשרות ניצבים , אפקטים יקרים  ואלמנטים שלא קשורים ישירות למוצר, אותו תהליך קורה ויקרה גם בעולם הוירטואלי, בשנים הקרובות כל החברות הגדולות יכנסו גם למנועי החיפוש (וגם לרשתות חברתיות אבל על זה בהזדמנות..) והתחרות תגדל, יש בכך הרבה יתרונות אך זה מחייב אותנו לפתוח את הראש ולחשוב על שיטות עבודה חדשות, אז קדימה גשו לעבודה, תתחילו לתכנן לפחות חלק מהקמפיין שלכם בצורה הנ"ל, כמו כן אשמח לקבל מכם עוד שיטות שאתם חושבים שיכולות לעבוד (הניסיון שלהן-עליי..)  בהצלחה לכולם!

עלינו האח העשיר

האח העשיר- בן 30, אוהב אנשים, אינטרנט וכן..גם כסף. כבר קרוב ל 5 שנים המטרה שלי בבלוג היא לעזור לכמה שיותר ישראלים להרוויח כסף באינטרנט. אם הבלוג הזה עוזר לכם או סתאם בא לכם לתת פידבק-אתם מוזמנים להגיב..