איך לשלם פחות ולהרוויח יותר ב ppc ? חלק שני

בפוסט הקודם כתבתי על הדרך שבה לדעתי צריך לבחור מילות חיפוש לקמפיין ppc, בקצרה-יש לבחור מילות חיפוש ששיכות לנישות מצומצמות יותר מאשר מהנישה של המוצר עצמו. הביקורת העיקרית ששמעתי הרבה פעמים כנגד צורת העבודה הנ"ל היא שלא די שהמוצרים שמשווקים היום שייכים לנישות  קטנות  יחסית- מה שמקטין את מספר האנשים המחפשים ביום את מילות חיפוש הרלוונטיות למוצר, בנוסף לכך לפי צורת העבודה הנ"ל אנו פונים לקהל יעד מצומצם עוד יותר מה שיקטין עוד את מספר החיפושים הרלוונטים ויקטין בסופו של דבר את מספר האנשים שייקנו את המוצר.

למשל בדוגמא שהצגתי אם נניח כי סה"כ החיפושים ל"דייאטה בעזרת מוצר טיבעי" (וכל הביטויים הדומים לכך) הוא בסביבות ה100 ברור שהחיפושים ל"מרזי מורית" שהיא נישה מצומצמת תחת הנישה של המוצר שלנו- יהיו פחות מכך באופן משמעותי-נניח עשירית מכך. ניתן לראות כי הקהל שיחשף למודעה יהיה קטן יותר אם נתרכז בנישה הצרה יותר.

בעזרת דוגמא מספרית אראה למה בפועל זה לא כך ותוך כדי כך נראה איך צריך לעבוד בצורת העבודה הנ"ל ומה כדאי לקחת בחשבון באופן כללי בתכנון קמפיין.

בואו נניח כי לאחר מחקר מילים שעשינו גילינו כי מספר החיפושים ל "דיאטה טבעית" הוא כ1000 ביום (הכוונה היא לא רק לביטוי הספציפי הנ"ל אלא לסה"כ החיפושים הדומים/ בעלי אותם משמעות לביטוי—ששיכים לנישה הנ"ל) , ונניח כי מאחר שהנישה היא יחסית רחבה ויש הרבה תחרות בה- העלות לקליק הנדרש ע"מ להופיע בדף התוצאות הראשון הינו כ1 דולר  (לצורך הדוגמא אשתמש במספרים יחסית נוחים, ברור שבפועל הם קצת שונים אך היחסים בינהם דיי זהה). לאחר שהרצנו את הקמפיין ועקבנו אחריו  נניח כי הגענו למסקנה כי יחס הלחיצה על המודעה הינו 1:10  כלומר עבור כל 10 אנשים שיחפשו מוצרים טיבעים להרזיה- גולש אחד ילחץ על המודעה שלנו. כמו כן נניח כי יחס ההמרה שלנו הוא 1:10  כלומר מתוך כל 10 גולשים שילחצו על המודעה ויגיעו לדף המכירה –אחד ירכוש את המוצר.

אם נתמקד בנישת המוצרים הטיבעיים להרזיה, ומילות החיפוש שלנו יהיו ממוקדות לנישה הנ"ל יחשפו למודעה שלנו כ 1000 גולשים שמתוכם 100 ילחצו על המודעה (1000/10) ומתוכם עשרה ירכשו את המוצר בפועל (100/10),  נניח גם כי על כל מוצר שמכרנו הרווחנו 10 דולרים.

לסיכום הקמפיין בגישה ה"מסורתית" -סה"כ ההוצאות ששילמנו עבור קליקים=100 דולר ( מאה לחיצות כפול1$), וסה"כ ההכנסות גם כן 100 דולר (עשרה דולרים על כל אחד מ10 המוצרים שמכרנו), זוהי נקודת האיזון שבה אנו לא מרווחים ולא מופסדים (כאן אנו יודעים שאם נצליח להוריד את העלות לקליק אפילו בטיפה, או לחפש מוצר זהה שבו העמלה קצת יותר גבוהה-מיד נעבור למצב של רווח).

כעת נעבור לדרך העבודה השניה, עבור הנישה הצרה "מרזה מורית" נניח כי מס החיפושים הוא אחד מעשרים וחמישה  מהנישה הרחבה יותר כלומר רק 40 חיפושים ביום (1000/25) זה מקטין לנו משמעותית את מספר הגולשים הרלוונטים אך החוכמה היא לעבוד על כמה נישות צרות במקביל! כלומר ישנם הרבה מוצרים כמו "מרזי מורית" והרבה תוכניות דייאטה וכו' גם אם מכל אחד מהם "נשיג" רק 10-20 חיפושים ביום  אנו לא מוגבלים בנישות הצרות ונוכל "לאסוף" 1000 חיפושים ע"י שימוש בהרבה הרבה נישות צרות (גם שאין קשר ביניהן), כעת מאחר שבנישות הצרות הנ"ל התחרות הרבה הרבה יותר קטנה (עד אפסית) המחיר לקליק שנשלם הוא משמעותית יותר נמוך (בערך רבע)  נניח כ0.25 דולר לקליק.

לחץ הלחיצה על המודעה  יהיה מן הסתם נמוך יותר (שכן הגולשים חיפשו מוצר אחר משלנו ואנחנו "תפסנו על זה טרמפ") נניח (וזאת הגזמה כי עדיין הלקוחות מחפשים דרך להרזות..) 1:40, יחס ההמרה לא אמור להשתנות והוא נשאר 1:10.  כעת מתוך 1000 חיפושים ילחצו על המודעה כ25 אנשים (1000/40) שמתוכם 2.5 ירכשו את המוצר בממוצע.

אם נסכם את התוצאה ניתן לראות כי שילמנו 25*0.25=6.25 דולר על הגולשים והרווחנו 2.5*10=25 דולר על כל 1000 חיפושים כלומר כאן אנו ברווח של 400% ביחס ההשקעה (תכפילו את המספרים פי 30  ותקבלו הערכה לרווח החודשי הגדול מאוד עבור קמפיין אחד באחוזים כאלו) עבור אותם מספר חיפושים שנעשו.

הגידול ברווח הוא כתוצאה מהירידה המשמעותית במחיר שאנו משלמים לקליק (בגלל הנישות הפחות תחרותיות) שמשפיע יותר מהירידה בכמות הגולשים שלוחצים על המודעות שלנו.

צריך לקחת בחשבון כי ככל שהנישה שאליה אנו יורדים יותר שונה מהנישה המקורית של המוצר כך יחס הלחיצות על המודעה  שלנו (ביחס לפעמים שהיא תופיע)—יקטן. וזאת מאחר שהמודעה שלנו מציעה  לגולש מוצר שאותו הוא לא חיפש אלא שאנו מנחשים שהמוצר שלנו יכול להתאים לו  (על סמך חיפוש למוצר אחר שהוא ביצע) עובדה זאת יכולה לפגוע בדירוג של גוגל למודעה שלנו מה שיכול להעלות את העלות לקליק, לרוב הגידול בעלות בגלל דרוג המודעה ישפיע פחות מאשר הקיטון בעלות בגלל הנישה הפחות תחרותית אך עדיין צריך לקחת את ההשפעה הזאת בחשבון בעת תכנון הקמפיין, צריך להשתדל לא להתרחק יותר מדי מהתחום של המוצר שלנו ולהתרכז בקהל יעד שבאמת המוצר שלנו יכול להועיל לו לדעתנו, כמו כן חשוב מאוד ליצור מודעה משכנעת שתמשוך אנשים שלא תכננו ולא חיפשו את המוצר שלנו- ללחוץ על המודעה ולהתעניין במוצר שלנו. (שזה דומה לבנארים מושכים שאנו רואים באתרים שונים שלחיצה עליהם מובילה אותנו לאתר של המפרסם, המפרסם במקרה זה- מפרסם בהתאם לאופי האתר  (כלכלה, בידור, ילדים וכו') ומנסה "לצוד" גולשים ולעניין אותם במוצר שלדעתו יכול להתאים לגולשים שנמצאים באתר שבו הבאנר מפורסם).

כמו כן מומלץ מאוד להשתמש בדרך עבודה זו במנועי החיפוש שהם לא גוגל ששם הדירוג פחות משפיע ולוקח בחשבון את אחוזי ההמרה, מה גם שיותר ויותר משווקי אפילאטים עוברים היום למנועי החיפוש האחרים בגלל הקשיחות של גוגל כנגד משווקי שותפים..

תגיות: ,

עלינו האח העשיר

האח העשיר- בן 30, אוהב אנשים, אינטרנט וכן..גם כסף. כבר קרוב ל 5 שנים המטרה שלי בבלוג היא לעזור לכמה שיותר ישראלים להרוויח כסף באינטרנט. אם הבלוג הזה עוזר לכם או סתאם בא לכם לתת פידבק-אתם מוזמנים להגיב..