המדריך לאי ביי , ואיך לעשות מזה כסף.

בכל יום נמכרים באי ביי מאות אלפי מוצרים ע"י קונים מכל העולם, בקניון הוירטואלי הענק הזה שאליו רשומים קרוב ל300 מיליון אנשים מרחבי העולם- תוכלו למצוא כמעט כל מוצר שתרצו (או שחלמתם עליו) החל מבגדים, תכשיטים ונעלים ועד למחשבים, מכוניות וישנן גם כמה דירות למכירה..

האתר במקור נועד להיות פלטרופמה למכירה של מוצרי יד שניה שיש לאנשים בביתם, אך עם הזמן הגולשים גילו את הפוטנציאל העצום שיש באתר והתחילו למכור בו מוצרים באופן קבוע למטרת רווח והכנסה קבועה, כיום חלק גדול אם לא רוב המוצרים באתר הינם מוצרים חדשים (לא יד שניה) שנמכרים לעיתים במחירים נמוכים משמעותית מהמחיר שלהם בחנויות, על פי הנתונים של שאי ביי מפרסמים כיום ישנם כמיליון וחצי סוחרים שמתפרנסים ממכירות באתר, ולהערכתי ישנם כמה אלפיי ישראלים שמתפרנסים לא רע מהאתר בזכות השוק הכמעט אין סופי שפתוח בפני כל אחד שמעוניין למכור מוצר כלשהו.

ישנם שתי דרכים למכור באי ביי: במכרז או במחיר קבוע, כלומר אפשר לפרסם מוצר לתקופה מסויימת באתר (בדר"כ כשבוע) כאשר מתקיים על המחיר מעין מכרז, מי שמציע את המחיר הגבוה ביותר על המוצר בסיום התקופה-זוכה, ורוכש את המוצר בסכום שהציע. אפשרות אחרת ופחות פופלארית היא שהמוכר קובע מחיר קבוע למוצר והראשון שמוכן לשלם את המחיר-קונה אותו (בדר"כ מי שמפרסם את מוצריו כך מוכר כמות גדולה מהמוצר שלו, ולתקופה ארוכה יותר, כך שכמה גולשים יוכלו לרכוש את המוצר במחיר הנ"ל). חלק גדול מהמוצרים מופיעים בשתי הדרכים כלומר ניתן להציע הצעה במכרז על המוצר או לקנותו במחיר קבוע שהמוכר פרסם.

אז איך אפשר להרוויח מebay ?

להלן הדרכים הנפוצות שבהן אפשר להרויח ממכירות באי ביי:

1.מכירה מהביתהדרך הקלאסית שבה מכרו בהתחלה באי בי, ניתן למכור מוצרי יד שניה, אוספים ישנים וכו אך ברור שכאן מדובר בהכנסה חד פעמית (לרוב לא ראה בכלל ביחס למה שמוכרים), מי שרוצה להתפרנס באי ביי באופן קבוע צריך למצוא מוצר שהוא יכול לספק באופן תמידי ובזול , להציג אותו באתר ולאחר מכירתו לשלוח את המוצר ללקוח בדואר.

2. דרופ שיפינג דרך המכירה הנפוצה היום באי ביי (ושרלוונטית מאוד לישראלים שקשה להם למצוא מוצרים בארץ שיתחרו במחירים בחו"ל) היא באמצעות ספק שאחראי לאספקת המוצר, להכנתו ולמשלוח של המוצר ללקוח כך שמי שמוכר את המוצר באי ביי מתעסק רק עם הצגת המוצר באתר ולא מתעסק במשלוח, אריזה וכו'.

הדרך שבה המכירה מתבצעת היא כך: נניח כי החלטתי שהספק שלי הוא אתר אמזון (אתר קניות בינלאומי מהגדולים בעולם), ראיתי באתר מוצר שנראה לי מעניין ובמחיר זול יחסית, כעת מה שעלי לעשות זה לפרסם את המוצר באיי ביי (בלי לקנות אותו עדיין מאמזון) ולדרוש כמובן מחיר יותר גבוה ממה שאמזון דורשים, סביר להניח שישנם הרבה גולשים שלא מכירים את אמזון או שאין להם כח לעשות השוואה מחירים וכו (זכרו ישנם מיליוני קונים פוטנציאלים בכל זמן נתון באתר), ברגע שהמכירה תסתיים כל מה שעליי לעשות זה לקנות את המוצר באמזון ולבקש שישלחו אותו לכתובותו של מי שקנה ממני את המוצר באי ביי, ההפרש בין מה שקיבלתי מהגולש באי ביי עבור המוצר לבין מה ששילמתי לאמזון עליו זה הרווח שלי, כך אינני צריך להתעסק אם מלאי, משלוח, אריזה וכו , ולא יקרה מצב שבו אתקע עם מוצר שאינני מצליח למכורו שכן כאמור אני קונה את המוצר רק לאחר שקנו אותו ממני.

כלומר רוב המכירות באי ביי היום הן כעין תיווך בין ספקי מוצרים למפרסמים באי ביי, החכמה היא למצוא ספקים טובים במחירים זולים משמעותית ממחיר השוק כך שהרווח על המוצר באי ביי יהיה גדול במיוחד. (ספקים ניתן למצוא ע"י חיפושים בגוגל של חנויות וירטואליות ברשת או של אתרים שמיועדים במיוחד למטרת "דרופשיפינג")

3. מכירה בין ובתוך אתרי האי בי השונים– לכל מדינה יש אתר אי ביי שמותאם לה, מי שיחפש היטב (וידע בשפות נוספות יהווה יתרון) יוכל למצוא פערי מחירים משמעותיים בין המדינות השונות למוצרים מסוימים ולהרוויח על הפרשי המחירים האלו, לדוגמא למצוא ג'ינס שמוצג למכירה באי ביי ארה"ב ולמכור אותו ביותר באחד מאתרי האי ביי בארופה, כמובן גם כאן נקנה את הגינס רק לאחר שקנו אותו מאיתנו באתר שבו הצגנו אותו, שימו לב שמאחר שהיורו (המטבע בארופה) שווה יותר ביחס לשקל מאשר דולר אפשר לשחק עם ההפרשים הללו ולהרוויח יפה ממכירת מוצרים בין המדינות השונות.

כמו כן אם אתם מוכרים ותיקים באי ביי ויש לכם חשבון שמדורג טוב (כלומר שקיבל הרבה פידבקים טובים) אנשים יסכימו לשלם לכם יותר על מוצר שאתם מציגים- בגלל האמינות שלכם, ולכן תוכלו לחפש חשבונות חדשים שעדיין אין להם דרוג גבוה, שבדרך כלל ימכרו ברווח נמוך מאוד רק כדי להגדיל מכירות ולקבל דירוגים טובים—ולמכור את אותו המוצר, אפילו באותו אתר איביי—במחיר וברווח גבוהים יותר.

מה כדאי למכור באי ביי?

זאת היא שאלת מיליון הדולר שלה אין תשובה ברורה, הכל תלוי בטרנדנים הנוכחיים ובאיך שתציגו את המוצר שלכם באתר, בגדול אפשר למכור כל דבר שעולה על רוחכם באי ביי אך שימו לב שלאחרונה עקב המיתון האחרון הקונים בעולם נהיו פחות בזבזנים וכמו כן ההיצע גדל במהירות —כך שהיום כבר אי אפשר למכור כל זבל שיש לכם בבית במחירים גבוהים (כמו שהיה לפני שנה –שנתיים) ומי שרוצה להרוויח חייב למכור מוצרים שיתנו תועלת אמיתית לצרכן ובמחירים הוגנים. ישנם כמה כלים באי ביי כמו "ebay pulse" שידרגו לכם את החיפושים הנפוצים ביותר למוצרים שונים באיי ביי בקטגוריות השונות.

בגדול עליכם לחפש מוצר שזמין לכם במחיר נמוך יחסית כך שתוכלו להרוויח (התחרות באי ביי גבוהה מאוד ולכן יהיה קשה למכור מוצר במחיר גבוה משמעותית ממחיר השוק שלו) ,לאחר שיש לכם מוצר כדאי לעשות חיפוש קטן באתר על מנת לראות את המחירים שבהם הוא מוצע ולפי זה לקבוע את המחיר (אם תכנסו לאפשרויות באי ביי תוכלו לראות שם כלי שיתן לך מחיר ממוצע עבור כל פריט ספציפי) .ישנם סוחרים שמעדיפים למכור הרבה מוצרים קטנים עם רוח קטן על כל מוצר וישנם כאלו שמעדיפים למכור פחות מוצרים אך עם רווח גבוה על כל אחד.

ישראלים רבים מוכרים מוצרים שיחודים לארץ כגון מוצרי ים המלח, מוצרי יודיאקה, נרגילות וכדומה שבהן יש יתרון לישראלים על פני שאר העולם, כמו כן אם אתם כישרונים ויכולים לייצר בעצמכם מוצר יחודי או אומנותי שווה לכם מאוד לנסות למכורו שכן עליו כמובן לא תהיה תחרות ולא יהיה מי שימכורו ביותר זול.

אז איך מוכרים?

תהליך המכירה באי ביי פשוט מאוד ותוך מספר דקות תוכלו כבר להעלות את המוצר שלכם לאתר, ראשית כל עליכם להרשם כסוחרים הכנסו לאי ביי ולחצו על register בצד שמאל למעלה, כעת תתבקשו למלא את פרטיכם, הקפידו על פרטים מדוייקים ובעיקר על כתובת (לשם ישלחו לכם המוצרים שתקנו), במסך זה ובזה שאחריו תמלאו פרטים כללים, העדפות שונות \, שם משתמש וססמא.

כעת לאחר שפתחתם חשבון תוכלו להתחיל למכור, כל מה שעליכם לעשות זה להכנס לחשבון שלכם באי ביי וללחוץ בצד ימין למעלה על לחצן sell כעת לחצו sell an item כעת עליכם לרשום את שם המוצר שאותו אתם רוצים למכור, אי ביי יציעו לכם קטגוריות שונות שתחתם המוצר יופיע, בחרו את הקטגוריה הרלוונטית ביותר ולחצו continue.

בהתאם לקטגוריה שבחרתם תשאלו מספר שאלות על הפריט כך שיקל על הגולשים למצוא אותו (לדוגמא אם אתם מוכרים חולצה אז תבחרו את מידת החולצה, צבע , שרוולים וכו), תחת הכותרת "title" עליכם לתאר את המוצר, רשמו תאור מפורט כמה שאפשר, חשוב שהוא יהיה מכירתי כמה שיותר אך מדוייק, חשוב לבחור מילים פופלאריות לחיפוש כך שהסיכוי להחשף למוצר שלכם יגדל (גם כאן כמו בקמפיין ppc כדאי לחקור את המילים הקשורים לנושא שלכם ולבחור מילות חיפוש יעילות ככל האפשר—ראו פוסטים בנושא..) באיי ביי ישנו כלי labs.ebay.com שמאפשר לכם לבדוק את כמות החיפושים עבור מילים שונות—הקדישו כמה דקות על מנת למצוא מילים בעליי נפח חיפוש גבוה. נצלו בחכמה את כל המקום שיש לכם בשורת הכותרת ואל תבזבזו מקום בכתיבת מילות קישור ומילים לא רלונטיות.

תמורת חצי דולר תוכלו להוסיך כותרת משנה, אם המוצר שלכם יקר והרווח יחסית גדול עליו כדאי מאוד לנצל את האפשרות הזאת ולהשקיע את החצי דולר, ככל שיהיה יותר תיאור למוצר יותר גולשים ילחצו על המודעה שלכם.

כעת תצטרכו לבחור הגדרות שונות למוצר שלכם כגון האם הוא חדש או משומש, צבעים, אפשרויות וכו , הכל בהתאם לקטגוריית המוצר שבחרתם.

השלב הבא הוא לעלות תמונה של המוצר, חשוב שהתמונה תהיה אמיתית ודומה כמה שיותר למוצר עצמו שכן אם תשלחו מוצר שונה מהתמונה זה יכול לפגוע בדירוג שהקונים ידרגו אתכם לאחר המכירה, דאגו לצלם את המוצר בתאורה טובה ומכמה שיותר כיוונים, התמונה תופיע בדף החיפוש ליד כותרת המוצר שלכם,תמונת מטושטשת או לא ברורה תזכה למעט מאוד לחיצות על המודעה. במסגרת מחיר העלאת המוצר תוכלו להעלות תמונה אחת, אם תרצו להעלות עוד תמונות תצטרכו לשלם כמה סנטים נוספים לתמונה.

עכשיו הגענו לשלב החשוב ביותר והוא תיאור המוצר, כאן אין לכם כמעט הגבלה של מקום, עליכם ליצור עמוד מכירה מושך וצבעוני עם כמה שיותר פריטים על המוצר, השתמשו בהדגשות של תועלות לצרכן מהמוצר, צבעים, כותרות ותתי כותרות, ביקורות על המוצר וכו, אם נשווה זאת לשיוק מוצר בתכנית שותפים-זהו דף הנחיתה שלכם, עיצוב מושך יגרום ליותר אנשים לקרוא את התיאור , ותיאור טוב יגרום ליותר אנשים שירצו לרכוש את המוצר ויגישו הצעה לקנייתו.

למשתמשים חדשים ישנה רק האפשרות למכור במכרז ולא לפי מחיר קבוע, לאחר שתקבלו 5 פידבקים על קניה או מכירה תוכלו להתחיל למכור גם במחיר קבוע. עליכם לבחור מחיר התחלתי שממנו יתחיל המכרז , ואת זמן המכרז, בדרך כלל מומלץ לבחור מכירה לשבוע, אם תרצו שהמוצר יעלה יותר מאוחר לאתר תוכלו לרשום את התאריך והשעה שבו תרצו שהמכירה תתחיל,

כעת נותר למלא עוד הגדרות יחסית פשוטות על המכירה עצמה כגון אזורי משלוח, זמן ועלויות משלוח,אחראיות,מדיניות החזרה של מוצרים, מיקום המוצר, ביטוח , צורת קבלת התשלום ועוד, חשוב למלא כמה שיותר פרטים לפי מה שנדרש, ופרטים כמה שיותר מדוייקים על מנת לשדר אמינות ושרותיות לפני ואחרי המכירה.

כדאי מאוד (יותר נכון אי אפשר כמעט ללא) לפתוח חשבון ב paypal, זהו בעצם מין ארנק וירטואלי שמשמש לתשלומים ברשת וחוסך את הצורך לתת את פרטי האשראי בכל קנייה, אין כמעט מכירות שאיי ביי שלא מקבלים את צורת התשלום הנ"ל, ומעט מאוד אנשים יסכימו לשלם בצורות אחרות.

לאחר שסיימתם להגדיר את כל ההגדרות הנצרכות ולאחר שעיצבתם את דף המכירה שלכם לחצו על list your item ומיד המכירה שלכם תופיע באתר (אלא אם כן אתם משתמשים חדשים שאז בפעם הראשונה יקחו כמה שעות עד שתעלה המכירה), זהו, כעת עליכם להמתין להצעות מחיר עד לרגע סיום המכירה כפי שהגדרתם, תוכלו לעקוב אחרי כמות הגולשים שצפו בדף המכירה שלכם ולשנות את דף המכירה כרצונכם במהלך תקופת המכרז.

לאחר שהסתיים המכרז, המערכת המצויינת של אי ביי תדריך גם אתכם וגם את הקונה הזוכה כיצד לפעול, היא תעדכן אתכם כאשר תקבלו תשלום עבור המוצר דרך paypal, תיתן לכם כתובת משלוח ופרטי נמען, תישלח קבלה לקונה, ותזכיר לו כי עליו לדרג אתכם כאשר יקבל את המוצר.

בגדול כל התהליך מאוד פשוט ומובנה ולאחר מכירה אחת, שניים , תכירו את הצד הטכני של התהליך היטב, ותוכלו להעלות מוצרים במספר דקות בודדות, החלק החשוב והמרכזי לרווחים גבוהים הוא היצירתיות שלכם, איך תעצבו ומה תכתבו בדף המכירה כמו כן מילות החיפוש של המוצר- אלו יקבעו את הצלחתכם באיי בי, (ועל כך בפוסטים בהמשך) עם הזמן תתמקצעו יותר ויותר עד שתהיו מוכרים מנוסים ותוכלו להגיע לרווחים גבוהים במינימום עבודה, זכרו כי לרוב מספיקים שנים שלושה מוצרים שאותם אתם יודעים לשווק היטב ובמחיר שווה כך שתוכלו למכור כמעט ללא הגבלה מהם, וללא לבנות כל פעם עמוד מכירה חדש-על מנת להגיע לרווחים גבוהים וקבועים באיי בי.

תגיות: , ,

עלינו האח העשיר

האח העשיר- בן 30, אוהב אנשים, אינטרנט וכן..גם כסף. כבר קרוב ל 5 שנים המטרה שלי בבלוג היא לעזור לכמה שיותר ישראלים להרוויח כסף באינטרנט. אם הבלוג הזה עוזר לכם או סתאם בא לכם לתת פידבק-אתם מוזמנים להגיב..