מדריך מקוצר לקידום אתרים אורגני- SEO

נכון להיום ישנם כ90 מיליון אתרי אינטרנט ברשת ,מיליארדי דפי אינטרנט וכמעט מספר אינסופי של מידע על כל נושא ונישה הכי קטנים ונקודתיים שיש, המידע ברשת הוא אינסופי ובכל יום מתווספים אלפי אתרים ודפי אינטרנט נוספים, על כל נושא כמעט שתחפשו בגוגל תמצאו מאות תוצאות רלוונטיות כאשר ברור לכולם שאף אחד לא יכול להגיע ולהחשף אפילו לא לאחוז קטן מכלל המידע שיש ברשת.

מנגד אם יצא לכם לחפש פעם מידע בגוגל-סביר להניח כי רוב הפעמים לחצתם ונכסתם לאתרים שהופיעו ראשונים בדף התוצאות-כלומר גוגל סינן מכל אלפי הדפים ברשת את אלו שלדעתו רלונטים לכם ביותר ודירג אותם, בכך הוא בעצם קבע לכם לאילו מידע ואתרים תחשפו ברוב הסיכויים.

וזה לא רק אתם, היום ידוע לכולם שהאתרים שמופיעים בדפי החיפוש הראשונים בגוגל אלו האתרים היותר פופלארים שמושכים את הרוב המוחלט של הגולשים ברשת, בעוד רוב האתרים שנמצאים בסוף דפי החיפוש נמצאים הרחק מאחור מבחינת תעבורת הגולשים והצפיות בהם.

אם נשווה זאת לעולם האמיתי הבעיה של אתר שלא מדורג גבוה –גדולה מאוד, שכן אם בעולם הרגיל ישנם גורמים כגון מיקום, מרחק, נוחות שמשפיעים על הלקוחות לקנות במקום מסויים לדוגמא, ברשת הגורמים הנ"ל לא קיימים ומה שמשפיע בעיקר זה החשיפה.

תארו לעצמכם שכל פעם שהייתם רוצים לקנות מוצר מסויים היו מופיעים בדלתיכם כל החנויות בארץ (או בעולם) שמוכרות את המוצר מדורגות לפי הפופלאריות שלהן או לפי גורם אחר, סביר להניח שגם אם לא אהבתם את המוצר בחנות הראשונה או השניה בסופו של דבר תיקנו את המוצר מאחת מ10 החנויות הראשונות, הסיכוי של חנות קטנה שנמצאת בסוף התור למכור לכם (או לשכנכם) קטן מאוד ואף אפסי ביחס לחנויות הראשונות.

עקב כך בשנים האחרונות התפתח מאוד תחום קידום האתרים=seo.

קידום אתרים אלו בעצם כל הפעולות שנעשות על מנת לוודא כי אתר מסויים יופיע כמה שיותר גבוה בתוצאות החיפוש של מנועי החיפוש השונים ובעיקר של גוגל, לוודא שהמוצר שלי כבעל אתר יוצג בפני כמה שיותר לקוחות פוטנציאלים ובכך כמובן להגדיל את המכירות. (או להשיג כל מטרה אחרת של בעל האתר), כאמור לעיל ברור שכל התקדמות בדירוג משפיעה משמעותית על החשיפה של הגולשים לאתר.

SEO  הוא גם מונח נפוץ מאוד בקרב היזמים ברשת ובמי שמקדמים מוצרים ברשת למטרת רווח מידי, התחרות הגבוהה וההגבלות הרבות שגוגל מערימה על משווקי השותפים הביאה הרבה משווקים לצמצם פעילות של ppc  (קידום מודעות בתשלום במנועי החיפוש) ולעבור לקידום אתרים אורגניים במטרה לקדם מוצרים ולהרוויח- בונים אתר פשוט, מוסיפים לו תוכן ומקדמים אותו במנועי החיפוש ובדרכים שונות על מנת למשוך לאתר מספר גדול של גולשים.

ההכנסות מקידום אתרים אורגנים מגיעות בשני צורות/אפשרויות : הדרך הפופלארית היא הכנסת פרסומות של google adsense לאתר, כלומר ישום שמציג פרסומות של גוגל, (אלו מודעות ppc של משווקים אחרים, שגוגל מרוויח על כל לחיצה על מודעה כזאת) כאשר  גוגל מתחלקים עם בעל האתר על הרווחים מהקליקים של הגולשים- על המודעות (כל פעם שמישהו מקליק על מודעה כזאת-בעל המודעה משלם עלות מסויימת לגוגל (ראה מדריך ppc באתר) תמורת ההקלקה וגוגל מפרישה מחצית מהרווח לבעל האתר).

אפשרות אחרת היא מכירת מוצרים (מתוכניות שותפים או בכלל) שרלוונטים וקשורים לנושא של האתר, לדוגמא הקמת אתר לבעליי כלבים עם תוכן רלוונטי כאשר באתר מוצעים מדריכים לטיפול בכלבים, אוכל לכלבים וכו' היתרון בצורת המכירה הנ"ל שלהבדיל מppc המכירה נתפסת ללקוח יותר  כשירות שכן אם הוא נמצא באתר הנ"ל יש סיכוי גבוה שהמוצרים המוצעים יכולים להיות רלוונטים עבורו.

אז איך מקדמים אתרים? איך גוגל קובע איזה אתרים יהיו ראשונים?

זוהי שאלת מיליון הדולר, התשובה לשאלה זו איננה ידועה כמעט לאיש וזאת מאחר שמנועי החיפוש וגוגל  בראשם לא חושפים את האלגוריתם שלהם שקובע את דירוג האתרים וזאת על מנת שהדירוג יהיה כמה שיותר "טיבעי" ויושפע כמה שפחות ממניפולציות של מקדמי אתרים, עם זאת גוגל מפרסמת בגדול את הקטריונים שלה לאתר טוב וביחד עם ניסוי וטעיה וניסיון של מקדמי אתרים אציג כמה גורמים שכעת ידועים כמשפיעים ביותר על הדירוג, ושכדאי לכל בעל/ מקדם אתר ולכל מי שמתכוון להקים אתר חדש–לקחת בחשבון:

1.תוכן ורלוונטיות.

אם בעבר הדגש בקידום אתרים היה לנסות  לעבוד" על מנועי החיפוש בעזרת תיכנות ושיטות שונות שיגרמו למנוע החיפוש לחשוב שהאתר שלנו יותר טוב ממה שהוא באמת,עם הזמן גוגל ושותפיו למדו את התרמיות הללו ופיתחו אלגוריתם חיפוש שחסין מפני רוב המניפולציות של המקדמים. (ואף מעניש אתרים שניסו לבצע מניפולציות- ע"י הורדת הדירוג שלהם ולעיתים ע"י הורדה בכלל מהאינדקס של מנוע החיפוש).

הדגש המרכזי כיום ובמיוחד למי שרוצה לקדם אתר לטווח הארוך הוא התוכן והרלוונטיות של האתר לגולשים.

נכון שגוגל לא יודע לקרוא ובטח שלא להבין אם תוכן הוא איכותי, מעניין ויעיל אך עדיין יש לו אפשרות לקשר האם התוכן באתר חופף למילות החיפוש ורלוונטי לכותרות , לאתר ולקישורים.

כמו כן תוכן איכותי ומעניין משפיע על הפרמטר החשוב ביותר בקידום אתרים והוא פופלאריות האתר, ככל שהתוכן יהיה מעניין יותר ויעיל יותר, גולשים שנחשפו אליו פעם אחת יחזרו לאתר פעמים נוספות, מנוע החיפוש יבין שכנראה האתר הזה טוב ושאנשים רוצים להכנס אליו ולכן יעלה את הדירוג של האתר, שכן בסופו של דבר מטרתם של מנועי החיפוש היא להביא לגולשים את מה שסביר להניח הם יאהבו ואת מה שהכי רלוונטי עבורם, תוכן טוב עוזר למנועי החיפוש להשיג את מטרותיהם ולכן הם ירצו שהאתר יופיע כמה שיותר גבוה..

2 .קישורים נכנסים ויוצאים.

אחד הדברים העיקרים שרובוטיי החיפוש יודעים לעשות טוב ושמשפיעים מאוד על הדירוג של האתר הוא הקישורים הנכנסים והיוצאים אליו.

קישורים יוצאים: אלו בעצם כל הלינקים שיש באתר שלכם שמובילים לאתרים אחרים, ולינקים פנימים בתוך האתר (שמובלילם לדפים אחרים באתר).

מנוע החיפוש סורק כל לינק יוצא באתר ובודק האם  האתר שאליו הלינק מפנה-רלוונטי לאתר הנסרק ולקטע הספציפי שבו הוא מופיע באתר, ככל שהלינקים יהיו יותר רלוונטים כלומר מועילים לקורא הדירוג יעלה.

מנועי החיפוש אוהבים אתרים שיש בהם הרבה קישורים (פנימיים וחיצוניים) ובמיוחד כאלו שמקשרים לאתרים גדולים וטובים שמדורגים גבוה, אך עם זאת חשוב מאוד לדעת  שיותר מידי לינקים או לינקים לא רלוונטים עלולים להחשב כניסיון "לרמות" את מנוע החיפוש מה שיכול לפגוע בדירוג.

קישורים נכנסים: אלו הקישורים הנכנסים לאתר כלומר לינקים מאתרים אחרים לאתר שלכם, ככל שבאתרים אחרים יהיו יותר קישורים שיובילו לאתר שלכם וככל שהלינקים האלו יהיו מאתרים גדולים יותר ומדורגים יותר –כך הדירוג של האתר שלכם יעלה.

גם כאן חשוב מאוד לא להציף את הרשת בלינקים לאתר שלכם ללא רלונטיות, לדוגמא הרבה מקדמי אתרים (בעיקר בעבר, או של אתרים זמניים) מטקבקים לכתבות שונות שלא קשורות לנושא של האתר שלהם ושמים בתגובות קישור לאתר שלהם, דוגמא נוספת היא הצפה של קישורים בפורומים שלא רלונטים לנושא האתר, לעיתים תחת הבטחה לאתר אחר רק כדי להביא גולשים לאתר ולהגדיל את מספר הלינקים הנכנסים, מנועי החיפוש כיום עולים על התרמיות הללו שיכולות לפגוע משמעותית בדירוג האתר.

3. מפת אתר טובה.

צורה נוספת של לינקים היא לינקים פנימיים בתור האתר אשר עוזרים לגולש לעבור לאזורים אחרים בתור האתר עצמו כגון תפריט מסודר, ככל שהמפה תוביל ליותר דפים באתר (כלומר שבלחיצה אחת אפשר להגיע לכל דף אחר באתר) הדרוג יהיה יותר גבוה שכן מנוע החיפוש רואה זאת כנוחות לגולש וכן מאפשר לרובוט של מנוע החיפוש לסרוק באופן יעיל יותר את אתרכם.

4.מילות מפתח

אחד המושגים העיקרים בקידום אתרים  הוא "מילות מפתח" , כשאתם באים לבנות אתר עליכם לחשוב על אילו מילים שרלוונטים לאתר שלכם- גולשים פוטנציאלים יחפשו במנועי החיפוש, כלומר עליכם לחשוב על מילים תירצו שגולש שיחפש אותן יגיע לאתר שלכם (שכן האתר שלכם יוכל לעזור למחפש הנ"ל ולהיות רלונטי עבורו).

ככל שהמילים יופיעו יותר באתר שלכם,משולבות בטקס של האתר ובמיוחד בכותרות ובסופי העמודים, וככל שיופיעו כמובן בצורה רלוונטית עם הגיון תחבירי (ולא רק לכתוב אותם הרבה פעמים כדי להעלות את הדירוג) כך גדל הסיכוי שכשגולשים יחפשו את המילים הללו לדוגמא בגוגל האתר שלכם יופיע בתוצאות הראשונות.

נכון להיום מילות המפתח זהו הנושא המרכזי ביותר בקידום אתרים שעליו מושקע רוב זמן העבודה, מי שרוצה לכתוב אתר או עמוד מכירה טוב חייב לעשות מחקר מילים ולבדוק אילו מילים רלוונטיות מחופשות הכי הרבה כך שידע להתמקד במילים הנ"ל ולשלבן ביעילות באתר.

לעיתים נדרש לבדוק בצורה של ניסוי וטעייה אילו מילים פועלות יותר טוב ולהחליף מילים שפחות "עובדות" (אם בגלל תחרות גבוהה ועומס מידע על המילים או בגלל חיפושים מעטים מדי למילים).

5.תגי meta.

תגי מטא אלו תגיות (שורות קוד)  שנרשמות בקוד של האתר ואינן גלויות לגולשים עצמם אלא רק למנוע החיפוש, התגים בעצם נועדו כדי לתת מידע על האתר שלנו למנוע החיפוש. (ישנן גם תגי מטא שקשורות לעיצוב והגדרות הדף, אבל הן אינן רלוונטיות לנושא).

את תגי המטא מוסיפים בחלק הראשון של קוד  האתר, וגם מי שלא מבין בתכנות  יכול להוסיפן בקלות, מה שיש לעשות זה לגשת לקוד האתר ולחפש את תגית ה  <HEAD>  (יחסית בתחילת הקוד)  לאחר התגית הנ"ל יש להוסיף את תגית המטא, ישנן שני תגיות עיקריות שרלונטיות לקידום אתרים וצורת הכתיבה שלהן פשוטה מאוד:

תיאור האתר:  הוסיפו את השורה הנל:

<"תיאור של האתר שלכם "=meta name= "description"  content=">

Description  זה שם התג, שנותן לכם לכתוב תיאור על התאר ותוכנו , בחלק מהמקרים התיאור הזה יופיע בגוגל  מתחת לשם של האתר שלכם בעמוד התוצאות כאשר האתר שלכם יופיע. (במקום הקטע מתוכן האתר עצמו).

מילות מפתח: הוסיפו את השורה הנ"ל:

<"מילים שקשורות לאתר שלכם/מילות מפתח "=meta name= "keywords"  content=">

כדאי לרשום מילים שמחופשות הרבה ורלוונטיות כמובן לאתרכם, זוהי אינדקציה שעוזרת למנוע החיפוש לשייך את אתרכם למילים הללו. (בנוסף לזה שהן רשומות בטקסט האתר עצמו).

מאחר שקל מאוד לשנות ולהוסיף תגיות מטא, בעבר הרבה מקדמי אתרים ריכזו את מאמצם בכך והוסיפו הרבה מאוד מילים שלא רלוונטיות לאתר שלהם, ושלא מופיעות באתר, רק כדי לקדם את האתר, כיום מנועי החיפוש משוכללים יותר, ולכן קחו בחשבון שכיום מנועי החיפוש נותנים משקל נמוך יחסית לתגיות הנ"ל בדירוג האתרים.

6.מהירות העלאת האתר.

זהו גורם שרק לאחרונה יחסית התחיל להלקח בחשבון ע"י גוגל, כחלק מהרצון של גוגל להחזיר למשתמש את התוצאות שיהוו עבורו גם רלוונטיות ביותר וגם בעלי חווית גלישה טובה יותר, החשבון פשוט- ככל שהאתר עולה מהר יותר והמעבר בתוכו מהר יותר—כך גם האתר יקבל דרוג גבוה יותר, שכן יש יותר סיכוי שאנשים יעדיפו אתרים מהירים ויישהו  יותר זמן באתרים כאלו.

על מנת לשפר את קצב טעינת האתר שלכ וודאו כי אינכם מרבים בישומים "כבדים" כגון פלאש וכו שמאיטים את קצב הגלישה, וודאו שהתמונות שאתם מציגים באתר מכווצים כמה שיותר, וששרת האיחסון של האתר שלכם מהיר ויציב ביחס למספר הגולשים הממוצע באתרכם.

7.תקינות קוד.

וודאו שהאתר שלכם תקין ושאין בו טעויות מבחינת הקוד (בדיקה שכדאי לעשות גם את האתר עולה היטב ואין טעויות שניראות), טעויות מסוימות עלולות לפגוג בדירוג של האתר שלכם, בקישור הנ"ל תוכלו להקיש את את כתובת האתר שלכם ולראות אם ישנם טעויות בקוד הhtml:

בדיקת תקינות אתר

עלינו האח העשיר

האח העשיר- בן 30, אוהב אנשים, אינטרנט וכן..גם כסף. כבר קרוב ל 5 שנים המטרה שלי בבלוג היא לעזור לכמה שיותר ישראלים להרוויח כסף באינטרנט. אם הבלוג הזה עוזר לכם או סתאם בא לכם לתת פידבק-אתם מוזמנים להגיב..