איך להעלות את הדירוג באי ביי ולמכור יותר?

ebay

בפוסט הזה אכתוב על בעיה- שמשיחות עם מוכרים חדשים, מיניסיון אישי ומשאלות בפורומים שונים- מקשה מאוד על מוכרים חדשים באיי ביי,
לפעמים עד כדי ייאוש —הדרוג במערכת הfeedback  של אי ביי.

מהי מערכת הפידבק?

בכל פעם שמשתמש באתר מוכר או קונה מוצר הוא נדרש לדרג את הצד השני של העסקה, כלומר מוכר ידרג את הקונה (האם שילם בזמן,צורת התשלום וכו') וקונה ידרג את המוכר (האם המוצר הגיע בזמן, האם הוא כפי שהובטח וכו') הדירוג הזה נקרא פידבק.

בצד כל מוצר שמוצע למכירה באיי ביי-מופיעים פרטי המוכר (seller info) כאשר בצד הכינוי של המוכר מופיע אחוז הדרוג החיובי של הגולש ומספר העסקאות שהוא ביצע, לחיצה נוספת על מספר העסקאות תציג את כל הפידבקים שהמוכר קיבל.
ככל שלמוכר ישנם יותר דירוגים חיוביים כך הוא נחשב לאמין יותר, מה שחשוב מאוד לקונים כאשר הם מבצעים קניה ברשת,לרוב ממדינה אחרת, ללא לראות את המוצר לפני, ועם תשלום מראש.
עקב כך רוב הקונים מוכנים אפילו לשלם יותר על המוצר כאשר הם קונים אותו ממוכר עם הרבה פידבקים חיוביים, ולעומת זאת (במיוחד בשנים האחרונות, עקב התגברות ההונאות ברשת ובמקביל למיתון בארה"ב)  מוכרים בעלי פידבק נמוך (מבחינת הדירוג ובעיקר מבחינת כמות העסקאות) לא יזכו כמעט להצעות על המוצרים שלהם.
הבעיה היא שעל מנת שיהיו מספיק דרוגים כדי להחשב אמין-צריכות להתבצע כמובן מספיק עסקאות, אך מנגד למי שאין מספיק דרוגים קשה מאוד עד בלתי אפשרי לבצע עסקאות, מצב זה גורם למוכרים חדשים תסכול רב שכן הם אינם מצליחים למכור את מרכולתם במהירות ולכן צריכים למכור מוצרים זולים (שבהם הסיכון לקונה נמוך יחסית ולכן יהיו כאלו שיקנו גם ממוכר חדש) ברווח קטן ולקוות שפעם ב יהיה קונה שיסכים לקנות מהם.
להלן שלוש דרכים שבעזרתן ניתן לצבור יחסית כמות גבוהה של דרוגים- בפרק זמן קצר ובכך "לקנות" מוניטין שנצבר בדרך כלל לאחר מספר רב של חודשים-כך שלאחר מכן יהיה אפשר למכור בקלות באי ביי.
הגישה המנחה לשלושת הדרכים היא להתייחס לאיי ביי כעסק לטוח ארוך, כמו בכל עסק גם כאן נדרשת השקעה כספית בתחילת הפעילות שתעזור לכם ולעסק להתחיל "לרוץ" ולהרוויח. (ולהרוויח מוניטין של משתמש ותיק במהירות יחסית).

1 מיכרו בזול ואף בהפסד.

אתרו באי ביי מוצר שנמכר במחיר יחסית קבוע, נמוך ובכמות גדולה יחסית ומכרו אותו ביותר זול.
לדוגמא חפשו מוצר שמחירו הממוצע באי ביי הוא כ10 דולרים (עדיף כזה שנמכר ללא מכרז אלא במחיר קבוע, ושנמכר ע"י כמה מוכרים או חנויות במחיר זה- מה שמבטיח שהמוצר נמצא במחיר שיווי משקל ומבוקש ע"י הקונים).
כעת עליכם להשיג את המוצר על מנת למוכרו במחיר נמוך יותר, תוכלו לחפש באינטרנט- ספק שימכור לכם את המוצר במחיר זול יותר או אפילו לקנות את המוצר במחיר המלא (10 דולרים בדוגמא) מאחד המוכרים באי ביי.
כעת הציעו את המוצר במחיר נמוך יותר (5-7 דולרים לדוג) מהמחיר הממוצע באתר, אם המוצר אכן פופולארי יהיו הרבה קונים שיזהו את ההזדמנות ויקנו מכם את המוצר, מאחר שמחירו יחסית זול יהיו כאלו שיהיו מוכנים לקחת את הסיכון בקניה מסוחר חדש על מנת לחסוך כמה דולרים בעלות (על מנת לשדר אמינות, תוכלו לציין בדף המכירה שמאחר שאתם מוכרים חדשים באיי ביי הינכם רוצים לתת לקונים להכירכם ולכן אתם מציעים את המוצר במחיר הפסד).
אז נכון שעל כל יחידה תפסידו כמה דולרים (אלא אם כן תמצאו את המוצר מספק אחר בפחות ממה שאתן מוכרים) אך גם אם נניח תפסידו 4 דולרים על יחידה (תיקנו ב10 ותמכרו ב6) הסתכלו על כך כהשקעה ראשונית בעסק שלכם,  בהשקעה פעוטה של לדוגמא 120 דולר תיצרו לעצמכם 30 מכירות (120/4) כלומר 30 דרוגיי מכירה חיובים (סביר להניח שעקב המחיר הנמוך תקבלו פידבקים גבוהים מהקונים)—מוניטין שלמוכר חדש יכול לקחת חודשים רבים ואף יותר כדי להגיע אליו.
כמובן ככל שיהיו לכם יותר דרוגים תוכלו להעלות את מחיר המוצר ו "להפסיד" פחות על כל יחידה,  כמו כן אינכם צריכים לקנות את המוצר מראש אלא רק להציגו, וכל פעם שתהיה קניה שלו- לקנות אותו (במחיר מלא)מהמוכר באיי ביי ולוודא שמי שמוכר לכם ישלח את המוצר ללקוח שקנה מכם..

2.ריכשו באי ביי.

אחד המאפינים של מערכת הפידבק הוא שהמערכת נותנת דירוג גם למי שקונה באתר, ההנחה היא שמי שנחשב קונה טוב ואמין כלומר משלם ומשלם בזמן, יהיה כזה גם כמוכר.
מוכר חדש יכול לנצל זאת ע"מ להעלות את כמות העסקאות המוצגות שלו, שכן  מונה העסקאות למי שקנה לדוגמא  100 פריטים באי ביי יעמוד על 100, כפי שיהיה המונה של גולש שמכר 100 פריטים.
כלומר ניתן להעלות את הדרוג ולצבור מוניטין בלי למכור אפילו מוצר אחד, מה שיש לעשות זה לקנות, לשלם בזמן וכך מונה העסקאות שלכם יעלה (ואם שלמתם בזמן אין סיבה שמד הדירוג שלכם ירד מ100 אחוז), אומנם מי שילחץ על פירוט העסקות שלכם יוכל לראות כמה מהן הן עסקאות מכירה וכמה קנייה, אך סביר להניח שחלק גדול מהגולשים באי ביי לא לוחץ על הפירוט, ומספיק לו לראות שביצעתם מספר גבוה של עסקות באתר ושאתם מדורגים טוב.
כדאי לשלב רכישות וקניות וכך מי שלמשל יבחר לעבוד בדרך הראשונה שהצעתי (למכור בזול) ויקנה את המוצר שהוא מוכר באי ביי אז על 30 יחידות הוא יקבל כבר 60 דרוגים (30 על הקניות ו30 על המכירות) מה שכמובן "מכפיל" את רמת האמינות שלו בעיני הקונים הפוטנציאלים.
מומלץ למי שרוצה לקנות באי ביי רק במטרה להשיג דירוג ומוניטין- לחפש מוצרים זולים בעלויות של סנטים בודדים (ויש הרבה כאלו באי ביי) כגון דיסקים של ספרים אלקטרונים, רקעים למחשב , בולים זולים וכו' , כך בעצם תוכלו להשיג הרבה דירוגים בהשקעה נמוכה מאוד.

3. קניית חשבון אי ביי.

בפורומים השונים בארץ ובעולם מוצעים למכירה חשבונות אי ביי של משתמשים ותיקים בעלי מוניטין רב ומספר גדול של דירוגים , שווה לבדוק הצעות כאלו שכן בתשלום חד פעמי תוכלו לרכוש חשבון ותיק ולהתחיל לעבוד מיד.
כמו כן ישנם הרבה סוחרים שמשתפים פעולה עם בעלי חשבונות ותיקים באי ביי תמורת חלק מהרווחים, כלומר בעל החשבון הוותיק ובעל המוניטין מציג את המוצר תחת שמו (וככל שיש למוכר יותר דרוגים כך המחיר שיקבל עבור המוצר  יהיה גבוה יותר)  , אתם דואגים לספק את המוצר, למשלוח  וכו' , ושניכם מתחלקים ברווחים, זוהי דרך יעילה בעיקר לאנשים שלא בונים על הטווח הארוך ומעונינים למכור סחורה שזמינה להם עכשיו (או שלדעתם עכשיו יש מומנטום למוצר שלהם) או לכאלו שרוצים לבדוק את הביקוש למוצר שהם רוצים למכור באופן קבוע.

עלינו האח העשיר

האח העשיר- בן 30, אוהב אנשים, אינטרנט וכן..גם כסף. כבר קרוב ל 5 שנים המטרה שלי בבלוג היא לעזור לכמה שיותר ישראלים להרוויח כסף באינטרנט. אם הבלוג הזה עוזר לכם או סתאם בא לכם לתת פידבק-אתם מוזמנים להגיב..