איך חבר שלי מרוויח למעלה מ-10 אלף דולר בשעה עבודה בשבוע?

אאוטסורסינג

גם אני גלובלי

לפני כחודשיים ישבתי עם חבר ותיק שהגיע לביקור בארץ לאחר כמה שנים שהוא גר בארה"ב, מסתבר שחוץ מלעבוד שם במכירת רהיטים הבחור הוא אחד התותחים באיביי, שגורף לעצמו הכנסה של חמש ספרות (בדולרים..) כל חודש רק ממכירת מוצרים באי ביי.

למרות הפוטנציאל העצום שאני יודע שקיים באיביי, ולמרות שאי ביי היה הכניסה שלי לתחום של השיווק באינטרנט- כיום כבר כמעט שאינני משתמש בפלטפורמה הזאת כדי להרוויח ברשת, מאחר שהכל נראה לי מדי איטי שם ופחות מדי אוטומטי.

כאשר הבנתי ממנו שהוא כמעט ולא מקדיש זמן למכירות ביקשתי ממנו שישתף אותי בצורת העבודה שלו, מה שהכי מעניין במה שהוא סיפר לי היא השתלשלות הפעילות שלו מאז שהתחיל ועד להיום שלדעתי מראה את התהליך שכל עסק או רעיון אינטרנטי (ולא רק באי ביי) חייב לעבור כדי להצליח באמת, ואת צורת העבודה שבלעדיה אי אפשר באמת להרוויח טוב באינטרנט, ובטח שלא לאורך זמן.

אז הנה השתלשלות הדברים בקצרה..

בהתחלה, כשהוא נכנס לפעילות הוא התחיל למכור ציוד גולף שקנה מחנות שבה עבד, כפי שכולם היו עושים בהתחלה באיביי-הוא העלה תמונות של הציוד ופתח במכירות פומביות, כל פעם שנגמר המכרז הוא קנה את הציוד מהחנות ושלח אותו לזוכה/לקונה.

עם הזמן הוא מצא שהוא יכול לרכוש את הציוד ביותר זול אם ירכוש אותו בסיטונאות מאחד הספקים של החנות וישלח כל פעם את המוצרים שנמכרו ללקוחות—ואכן זה מה שעשה.

מי שמכיר את הנישה של הגולף בארה"ב יודע שהתחרות שם עצומה- זוהי אחת הנישות הריווחיות שקיימות בשיווק באינטרנט, חבר שלי הבין שכדי להיות תחרותי הוא חייב להשיג את המוצרים בהרבה יותר זול ממה שהוא משיג כיום, כמו כן ההזמנות הרבות וההצלחה שלו בתחום חייבו אותו להשקיע שעות רבות בשבוע על מנת לרכוש את המוצרים ולשלוח אותם ללקוחות.

ולכן, בשלב הבא הוא חיפש ומצא ספק בסין – שהשיג בשבילו את המוצרים מאוד בזול, אך הייתרון היותר גדול היה שהספק גם היה שולח את המוצרים בשבילו—מה שכמעט כל מי שמוכר באיביי מכיר- כדרופשיפר.

כלומר כעת היה עליו רק להעלות את המכירות לאתר וכל פעם שנגמר מכרז (או נקנה מוצר במכירה מיידיית) הוא היה פונה לספק בסין והספק היה שולח את המוצר לקונה –בכך נחסכה בשבילו כל ההתעסקות עם שליחת המוצרים, אריזה וכו.

לאחר כמה חודשים, כאשר הוא ראה שהשיטה פועלת הוא יצר קשר עם עוד מספר ספקים והתחיל למכור מוצרים בנישות נוספות באותה השיטה, עם הגידול בנישות ובהזמנות גדל כמובן גם הזמן שצריך להתעסק עם הניהול של הדברים, בעיקר עם המעקב אחרי המכירות, הקשר עם הספקים וכו,

ולכן, החליט החבר העצלן שלי להתקדם צעד נוסף ושכר עובד וירטואלי שיטפל בשבילו בכל הטיפול באתר – העובד היה מעלה את המכירות, עוקב אחריהן, ופונה לספקים לשם ביצוע העסקאות.

כיום העובד המסור גם כותב את דפי המכירה של המוצרים בשביל חבר שלי, מאתר ספקים (דרופשיפרים) חדשים, מעלה את המכירות, מנהל את החנויות באי ביי, עושה מעקב אחרי הלקוחות ובעצם מבצע את כל הפעילות באיי ביי בשביל הבוס שלו.

אם זה לא ברור—חבר שלי לא עושה כעת כלום, יש לו עובד שאותו הוא מעולם לא פגש, שמקבל משכורת של פחות מ250 דולר בחודש (ומודה על המשכורת הזאת כל יום) ועובד משרה מלאה++ בשביל הבוס שלו,  קל להבין שהמוכר יכול בקלות להעסיק עוד עובד כזה, לשכפל את הפעילות ולהכפיל את ההכנסות שלו בלי להשקיע כמעט עוד זמן מזמנו.

וזה הסוד הגדול..  מי שרוצה באמת גם להרוויח טוב ברשת וגם להרוויח הרבה זמן פנוי –חייב להשתמש באאוטסורסינג או בעברית מיקור חוץ!

אני כישראלי שלא יכול לכתוב באנגלית ברמה של שפת אם -משתמש במיקור חוץ כמעט בכל פרוייקט שלי, כל מה שקשור לכתיבה, וידאו וגם דברים טכנים מורכבים או מעצבנים לביצוע-אני מעביר למישהו אחר שיעשה עבורי.

תוכלו למצוא עובדים שיעשו בשבילכם את עבודת הכתיבה, עריכה, עיצוב,בניית אתרים,בניית תוכנות, יצירת מוצרים, כתיבת איבוקים שלמים, דוחות ומצגות, קידום אתרים, הבאת תנועה בכל הדרכים שיש, ppc, כתיבת בלוג, ניהול הפרופיל האישי שלכם ברשתות חברתיות –ובעצם כמעט כל מה שתרצו.

בפוסט הבא אפרט יותר על השימושים שאפשר לעשות עם מיקור חוץ ועל כמה דרכים נחמדות לעשות כסף עם מיקור חוץ גם אם אין לכם ניסיון בשיווק באינטרנט. (או שום ידע טכני..)

אז איך מתחילים? איפה מוצאים עובדים?

ישנם שני סוגי של העסקת עובדים במיקור חוץ- העסקה לפי פרוייקטים והעסקה של  עובד במשרה מלאה (כמו החבר שלי), הדרך הראשונה מתאימה יותר למתחילים ולמי שמתעסקים עם פרויקט אחד שניים בחודש ולא צריכים עובד במשרה מלאה.

שימו לב שבהעסקה לפי פרוייקטים העובד שלכם לא יהיה דווקא מארצות עולם שלישי, יש היצע מאוד גדול של עובדים מארצות הברית בעיקר (אם אתם מחפשים עבודה באנגלית) שיבצעו עבורכם פרוייקטים במחירים נמוכים מאוד ובאיכות גבוהה מאוד.

האתר הראשון שאני תמיד מחפש בו הוא  Fiverr – מדובר באתר שבו גולשים יכולים להציע עבודות תמורת 5 דולר בלבד, תתפלאו אילו עבודות ושרותים תוכלו למצוא באתר הזה תמורת 5 דולר בלבד, אני משתמש בו הרבה מאוד בשביל יצירת לוגאים, תבניות לאתרים, כתיבת מאמרים, עיצובים גרפים, קידום אתרים ועוד הרבה שרותים שיכולים לעלות מאוד דולרים במקומות אחרים. (או לבזבז לי הרבה מאוד זמן, לדוגמא אחד השרותים האחרונים שקניתי שם הוא צירוף 500 עוקבים בנישה רלוונטית לחשבון הטוויטר שלי..).

לפרוייקטים מורכבים יותר ישנם הרבה מאוד אתרים שמציעים לכם לפרסם את הפרוייקט שלכם (מה שאתם רוצים שיעשו בשבילכם) ולקבל הצעות מעובדים שיסכימו לבצע את העבודה ואת העלות שהם דורשים עבורו, כלומר מתקיים מכרז על ההצעה שלכם ואתם תוכלו לבחור את ההצעה שהכי ניראית לכם (בהתאם למחיר אך גם לדירוג של העובד ע"פ עבודות קודמות, ניסיון וכו).

ברוב האתרים האלו פרסום מכרז לא עולה כסף ואתם תשלמו לאתר (דולרים בודדים) רק במידה שבחרתם הצעה והפרוייקט התבצע, לכן אני ממליץ לכל אחד לשחק עם זה ולנסות להעלות הצעות לשרותים שהייתם רוצים רק כדי לקבל כיוון של העלויות..

להלן האתרים שאני הכי אוהב לעבוד איתם ולפרסם בהם בקשות לעבודות שאני צריך:

האתר הכי טוב לדעתי, שבו אני מקבל הכי הרבה הצעות, ובמחירים הוגנים:     scriptlance

עוד אתר מעולה, בעיקר למי שמחפש עבודות כתיבה:  Guru.

אתר גדול, תוכלו למצוא בו כמעט כל עבודה שתרצו, מתאים במיוחד למי שרוצים להקים פרויקטים גדולים (אתרים דינאמים, תוכנות מלאות ועוד)   Odesk

אתרים עם הרבה מתכנתים ומעצבים גרפים:  Vworker Getacoder

עוד אחד טוב:    Elance

סוג נוסף של אאוטסורסינג הוא העסקה של עובד במשרה מלאה, העובדים הכי טובים להעסיק אלו הפיליפינים, מצד אחת הרמה הכלכלית במדינות הללו הוא מאוד נמוך, כך שאפשר למצוא עובדים יחסית בזול, מצד שני העובדים מאוד אמינים, מקצועיים, יודעים אנגלית, בעלי השכלה אקדמאית ומבינים לרוב בשיווק באינטרנט.

היתרונות בהעסקת עובד במשרה מלאה הן שלאט שלאט העובד לומד לעשות את העבודה לפי איך שאנו רוצים, וכמו העובד של חבר שלי-בשלב מסויים הוא כבר יודע בדיוק מה לעשות ועושה את כל העבודה ללא השגחה מאיתנו, כך אנו יכולים לנהל את העסק שלנו באופן אוטומטי תוך כדי שיש מישהו שעובד עליו 8 שעות ביום-כל החודש.

יתרון נוסף הוא החיסכון בעלויות, במחיר של 2-3 פרויקטים בודדים -יש לנו עובד צמוד במשרה מלאה.

תארו לכם עובד שעובד משרה מלאה רק בשביל לקדם את האתר/מוצר שלכם- מדובר ביתרון תחרותי עצום.

חשוב מאוד לבדוק שלעובד יש את הניסיון המתאים למה שאנו רוצים (אם זה כתיבה, קידום אתרים, תכנות– תלוי בדרישות והצרכים שלנו), כמו חן חשוב ללמד את העובד ולתת לו כמה שיותר כלים והדרכות על מנת שימקסם את התוצאות שלו.

האתרים המובילים למציאת עובד מהפיליפינים-במשרה מלאה הן:

OnlineJobs.ph

BestJobs.ph

עלינו האח העשיר

האח העשיר- בן 30, אוהב אנשים, אינטרנט וכן..גם כסף. כבר קרוב ל 5 שנים המטרה שלי בבלוג היא לעזור לכמה שיותר ישראלים להרוויח כסף באינטרנט. אם הבלוג הזה עוזר לכם או סתאם בא לכם לתת פידבק-אתם מוזמנים להגיב..