למה הבלוג הזה נוגד את כל כללי ה seo, והאם באמת הסנדלר יחף?

את הפוסט הזה אני כותב עקב שאלה של אחת הקוראות באחד הפוסטים שלי בנושא  קידום אתרים, הגולשת הערנית שאלה אותי איך יתכן כי דווקא האתר שלי הוא עםPR   אפס, אז האמת יתכן כי היא לא בדקה טוב מאחר שה Pr שלי הוא 2, עם זאת אני יכול להוסיף על השאלה שלה ולהרחיב אותה:

איך יתכן שהאתר שלי שכבר למעלה משנתיים באוויר- לא רק שהוא רק עם pr=2  אלא שהוא נוגד כמעט את כל כללי ה seo שיש, אומנם האתר הזה לא נועד למטרות רווח עם זאת עדיין אפשר להתייחס אליו כסוג של אתר אדסנס וכמובן שכמו כל בלוגר אני מעוניין להגדיל את מספר הקוראים של הבלוג…

אז לפני שאענה על השאלה, אסקור את רוב הבעיות (מבחינת קידום) שאני רואה באתר הזה כדי להציג את מה לא כדאי לעשות באתר שנועד לקידום אורגני:

1.שם האתר: לא מילת חיפוש, אין אנשים שיחפשו את הביטוי "האח העשיר" אם אין להם הכרות מוקדמת עם הבלוג.

2.דומיין: שם הדומיין שלי לא משויך לשום מילת חיפוש רלוונטית וכן לא כ"כ קשור לתוכן של האתר, כשפתחתי את הבלוג לא ידעתי כיצד אקרא לו עדיין אז חיפשתי שם דומיין כללי, לא טרחתי גם להוסיף שם דומיין רלוונטי בהמשך ולשייך אותו לבלוג.

3. תבנית: יש שיגידו שהתבנית של הבלוג והעיצוב שלו מרשימים, גם אני חושב כך ,עם זאת התבנית הזאת גרועה כמעט מכל אספקט של seo- בעיקר מאחר שיש פחות מדי טקסט בעמוד הראשון ויותר אלמנטים אחרים, מה שיכול להקשות על האתר להתברג על מילות מפתח, בנוסף יש יותר מדי תגיות וקטגוריות ושורות שחוזרות על עצמן מה שגורם לגוגל  "להעניש" לי מדי פעם את העמוד הראשון..

4. תמונות: אין תיאור לתמונות, אני לא משתמש בהן כדי לחזק את מילות המפתח שלי ואין אלטרנטיב טקסט, כלומר התמונות באתר אמנם מוסיפות לו ויזואלית אך לא תורמות במאומה לקידומו של האתר.

5. מילות מפתח באתר: אין.. וגם אם כן אז זה בלי שום כוונה..

6.בניית קישורים:כמעט שלא בונה, בשנה האחרונה לא הפצתי כמעט קישורים לאתר , הקישורים היחידים ששמתי הם פרסומים של פוסטים חדשים בפייסבוק (אולי 10 בכל השנה) כלומר קישורים לעמודים פנימיים, מעולם לא בניתי קישורים לדף הראשי של הבלוג או בכלל קישורים לצורך הקישור.

אלו הנקודות שעולות לי אני בטוח שמי שמתעסק ב seo ישים לב לעוד כמה פאקים…

אז האם יש לי בכלל תנועה לאתר??

התשובה היא בהחלט כן, התנועה של האתר דיי יציבה במשך כל השנה, ממוצע של 100 קוראים ביום עם פיקים בשבועות שבהם אני מפיץ פוסט חדש, ניתוח גס של מקורות התנועה:

15% חיפשו בגוגל את "האח העשיר" (או ביטוי קרוב)  מאחר שאני לא עושה יח"צ לעצמי- סביר להניח שהם מכירים את הבלוג.

30%- תנועה ישירה-כלומר אנשים שנכנסו לבלוג דרך עדכוני rss, מועדפים, או הקישו את הכתובת של הבלוג.

25%-גולשים שהגיעו לאתר שלי מאתרים אחרים (או מהמייל של וואלה), בעיקר מיוטיוב, פייסבוק ופורומים שבהם פרסמתי מזמן.

30%- תנועה אורגנית ממנוע החיפוש (למעט מי שחיפשו "האח העשיר"), בעיקר לונג טייל, מה שמיוחד כאן זה שהבטוי שממנו הגיעו הכי הרבה חיפושים מהווה פחות מ 3 אחוז מסה"כ החיפושים, כלומר מכל ביטוי חיפוש מגיעים אנשים בודדים וסה"כ יש 303!! ביטויי חיפוש שהובילו אנשים לאתר.

מסקנה:

מניתוח מקורות התנועה אני מגלה שחלק גדול מהגולשים הגיעו לאתר שלי בכוונה כלומר נכנסו אליו דרך המועדפים\rss או חיפשו בגוגל את שם הבלוג במטרה להכנס אליו,כלומר רוב הגולשים הם גולשים חוזרים.

גם הגולשים שהגיעו במקרה דרך מנוע החיפוש לא הגיעו מביטוי חיפוש אחד אלא במאות ביטוים שונים, כלומר האתר שלי לא מקודם עבור אף מילת חיפוש אך עדיין מקבל תנועה ממאות מילות חיפוש שונות.

וזה בעצם המודל שעליו הבלוג שלי בנוי…

הקידום של הבלוג הזה דומה לשיטות הקידום של פעם, לפני עידן גוגל והקידום אתרים, מסתבר במקים מסוימים מה שעבד לפני שנים עדיף על מה שאמור לעבוד עכשיו, ואני אסביר:

יש שתי שיטות בולטות להביא תנועה לאתר בחינם את האחת כולנו מכירים- לקדם את האתר ולקוות שגוגל יתנו מיקום כמה שיותר גבוה לאתר שלנו וישלחו אלינו תנועה, זוהי השיטה הנפוצה כיום והיא מתאימה כמעט לכל הנישות שיש.

עם זאת יש מקרים שבהם נעדיף לוותר על התיווך של גוגל, במקום לחכות שהגולשים שמתעניינים בנישה שלנו יפנו לגוגל, יקלידו את ביטויי החיפוש וגוגל יפנה אותם אלינו- אנו מגיעים אליהם ישירות, עוד לפני גוגל, ומנסים ל"צוד"  אותם אלינו.

כשהקמתי את הבלוג חשבתי על קהל היעד שלי- אנשים שמתעסקים בשיווק וכסף באינטרנט, מאחר שמדובר במדינה קטנה (גם בשטח וירטואלי..)  ניסתי להגיע לכל המקומות ברשת שבהם קהל היעד שלי עשוי להיות, ניסתי לחשוב באילו פלטפורמות ואתרים הישראלים שמתעניינים בתחום יהיו- ולהגיע למקומות האלו בעצמי.

וזה לא כל כך מסובך, גם בנישה כזאת שנחשבת אחת הגדולות בעולם הוירטואלי אין כל כך הרבה אפשרויות, יש בסה"כ 5-10 פורומים מובילים בתחום של כסף מהבית, 4-5 בלוגים גדולים ועוד כמה קבוצות פייסבוק, סביר להניח שגולש שמתעניין בנישה הזאת יגלוש לפחות באחד מהאתרים האלו.

מה שנותר לי לעשות זה להיכנס לפלטפורמות האלו ולהפיץ את הבלוג שלי, הגבתי בפורמים ובבלוגים השונים, פרסמתי כמה פוסטים בפייסבוק וכך הבאתי את התנועה שלי, הקמתי לי "סניפים" של הבלוג שלי בכל פלטפורמה גדולה שרלוונטית, ושוב במדינה קטנה כזאת זה באמת לא סיפור, ואכן התנועה התחילה לזרום.

למי שרוצה ללמוד או להתעסק בשיווק באינטרנט אין יותר מדי אתרים ופלטפורמות שהוא יכול לקבל מידע, סביר להניח שהוא נכנס לאחד הפורמים הגדולים וקורא את אחד הבלוגים בתחום, בכל מקום כזה השתדלתי לפזר לינקים לבלוג שלי כך שיהיה סיכוי גדול שרוב הגולשים במקומות האלו יחשפו לאתר.

מה שיפה בסוג כזה של קידום זה שלא צריך להשקיע הרבה מאמץ, פעם בחודש פרסמתי לינקים בכל הפלטפורמות האלו וזה הספיק, גולשים התחילו להכיר את הבלוג ולעקוב אחריו ומכאן הכל התחיל לרוץ, גם היום, כאשר אני כבר בקושי יוצר קישורים חדשים לאתר ובקושי מפרסם אותו בפלטפורמות האלו אני עדיין מקבל תנועה יפה מהאתרים הגדולים האלו.

המקרה  שלי והנישה שלי זה רק דוגמא, במיוחד כשבונים אתר בארץ כדאי תמיד לחשוב האם אנחנו יכולים להגיע לכל האנשים שמתעניינים בנישה שלנו, כי שוב המרחב הוירטואלי בארץ הוא קטן ואין כמעט נישות שיש בהן מאות או אפילו עשרות של פלטפורמות פעילות.

בהרבה מקרים יהיה לנו הרבה יותר קל להגיע לקהל היעד שלנו דרך הפלטפורמות הנ"ל מאשר להתחיל לקדם את האתר ולסמוך על גוגל, מה גם שהקישורים שאנחנו בונים לאתר שלנו בפלטפורמות השונות יכולים לעזור לנו גם בקידום האתר בגוגל מעבר למטרה העיקרית שלהם- שליחת תנועה לאתר.

חוץ מתנועה בפורומים ובלוגים אפשר גם להשיג תנועה מיטיוב, קבוצות בפייסבוק, רשימות דיוור של מישהו אחר ובעצם כל פלטפורמה שיש בה תנועה גדולה..

לגבי אתרים בחו"ל, שם מצד אחד כמעט בלתי אפשרי להגיע לכל המקומות בנישה ספציפית, מצד שני בכל אתר/פורום/פלטפורמה אחרת יש הרבה יותר גולשים, גם כאן אם יש לכם אתר אחד מרכזי שאתם רוצים לקדם (השיטה הזאת לא מתאימה למי שמקים אתרים אפורים בכמויות שכן היא דורשת תחזוקה תמידית) לפעמים כדאי לכם להשקיע את המאמצים בהבאת תנועה מהמקורות החינמים ופחות ממנוע החיפוש.

במקום לשלם למישהו שיבנה לכם קישורים שגם ככה לא נותנים יותר מדי תועלת אולי עדיף לכם לשלם למיקור חוץ שיפרסמו ויגיבו קבוע בפורום גדול שרלוונטי לנישה שלכם.

לסיכום: במיוחד כשאר אנו רוצים לקדם אתר מרכזי אחד וזה לא משנה אם זה בארץ או בחו"ל כדאי מאוד לבחון עוד אסטרטגיות של הבאת תנועה ולא להיות "נעולים" על גוגל.. לי זה עובד דיי יפה עם הבלוג הזה כבר שנתיים ועכשיו אני עושה ניסיון גם על אתר בחו"ל בנישה תחרותית מאוד (כמובן שאעדכן בהמשך)..

עלינו האח העשיר

האח העשיר- בן 30, אוהב אנשים, אינטרנט וכן..גם כסף. כבר קרוב ל 5 שנים המטרה שלי בבלוג היא לעזור לכמה שיותר ישראלים להרוויח כסף באינטרנט. אם הבלוג הזה עוזר לכם או סתאם בא לכם לתת פידבק-אתם מוזמנים להגיב..